Zwolnienie w ciąży

HOME Zakres usług Prawo pracy Zwolnienie w ciąży

Zwolnienie w ciąży

Prawa ciężarnych zabezpieczone są przez art. 177 Kodeksu pracy, który jasno precyzuje, iż takich kobiet nie można zwolnić z pracy. Chronione prawem są zarówno kobiety posiadające umowę na czas nieokreślony, jak i w niektórych przypadkach posiadające umowę na czas określony oraz na okres próbny. W dwóch ostatnich przypadkach ustawodawca zapewnił ochronę kobietom ciężarnym, które mają umowę na okres dłuższy niż jeden miesiąc, a termin zakończenia tej umowy kończy się po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Wówczas pracodawca zobowiązany jest do przedłużenia takiej umowy aż do dnia porodu.

Niestety nie w każdym przypadku kobiety ciężarne są chronione przed zwolnieniem. Prawo nie zapewnia ochrony kobietom, które pracują na podstawie umowy na czas określony krótszy niż miesiąc. Ochrona nie dotyczy również kobiet, które są zatrudnione na zastępstwo.

Kobiety ciężarne pracujące na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony również mogą zostać zwolnione, jeśli naruszyły obowiązki służbowe. Wówczas pracodawca ma możliwość zwolnienia dyscyplinarnego. Umowa o pracę na czas nieokreślony może zostać wypowiedziana kobiecie ciężarnej także w sytuacji, gdy zakład pracy upada lub zostaje zlikwidowany.

Pamiętać należy, że jeśli kobieta dowie się o swojej ciąży już po rozwiązaniu umowy o pracę, nawet za porozumieniem stron, to żadna ochrona jej nie przysługuje.

Zobacz również:
x

Skontaktuj się z nami:

+48 500 800 584
+48 500 800 585